1 funt szterling = PLN
Pogoda w
Luton
+19°C
Dzisiaj jest: 22.5.2019
polski-fryzjer-bedford MT-170x200px(bedfordpl) CICHY PHOTOGRAPHY      
pcla new  SHA baner

Nowe prawo w 2017 w UK

zmiany prawo 2017Podwyżka wynagrodzeń, wzrost podatku za samochód czy koniec absurdalnych opłat dla agencji nieruchomości – te i inne zmiany prawne wejdą w życie w roku 2017. O niektórych było już głośno, o pozostałych mogliście jeszcze nie słyszeć. O wszystkich jednak warto przeczytać w naszym poniższym zestawieniu.

 

 

 

Wzrost minimalnego wynagrodzenia

 

W kwietniu 2017 pracownicy, którzy ukończyli 25 lat, mogą spodziewać się większej stawki za godzinę wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Wzrośnie ona do kwoty £7.50, można zatem będzie zarobić o 30p więcej niż dotychczas. Podwyżkę, choć mniejszą, otrzymają także ci w wieku 18-20 i 21-24 lata; odpowiednio do £5.60 i £7.05 za godzinę.

Wciąż dyskusyjne jest czy taki wzrost minimalnego wynagrodzenia pokrywa się z realnymi potrzebami i kosztem życia w Wielkiej Brytanii. Organizacja The Living Wage Foundation wylicza, że najodpowiedniejszą stawką byłaby w tym momencie kwota £8.45 za godzinę pracy (£9.75 w Londynie).

Rząd jednak planuje przybliżyć się do takiej stawki przed końcem 2020 roku – według planów minimum krajowe wynosić wtedy będzie £9 za godzinę.

 

Wyższy podatek za samochód

 

Od kwietnia 2017 roku jedynie 100-procentowe elektryczne, kosztujące mniej niż £40,000 samochody będą zwolnione z tzw. road tax czyli podatku drogowego.

Znakomita większość będzie natomiast opodatkowa w pierwszym roku na podstawie emisji CO2. W kolejnych latach dla takich aut obowiązywać będzie jedna, stała opłata w wysokości 140 funtów na rok.

Za samochody kosztujące więcej niż £40,000, niezależnie od emisji CO2 (a zatem również i elektryczne), właściciele uiszczą przez okres pięciu lat dodatkową opłatę w wysokości 310 funtów rocznie.

Zmiany czekają także posiadaczy klasycznych, starych aut. Samochody wyprodukowane na czterdzieści lat przed 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, będą zwolnione z opłat. I tak, dla przykładu, już w 2017 roku podatek drogowy nie obejmie aut zbudowanych przed 31 grudnia 1976 roku.

Jeśli macie już samochód bądź nabędziecie auto zarejestrowane przed kwietniem 2017 roku – stawka podatku pozostanie dla Was bez zmian.

 

Siedziska zabronione dla młodszych dzieci


Według prawa, wszystkie dzieci muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach samochodowych do momentu ukończenia przez nie 12 lat lub osiągnięcia wzrostu 135 centymetrów.

Od marca 2017 roku, podstawki podwyższającej bez oparcia (backless booster seat) nie będzie można użyć podczas jazdy autem dla dzieci mierzących mniej niż 125 cm i ważących mniej niż 22 kilo.

Oznacza to, że większość dzieci będzie musiała spędzić więcej czasu w pełnych fotelikach podwyższających.

Powyższe zasady tyczą się jedynie nowych nabytków, zatem kierowcy nie będą karani za używanie podkładek dla starszych dzieci, zakupionych przed marcem.


Zmiany dotyczące papierosów i tytoniu


Jeszcze w 2015 roku sklepy otrzymały zakaz otwartego prezentowania produktów tytoniowych na sprzedaż.

W maju zeszłego roku, za sprawą nowych regulacji unijnych, w ciągu 12 miesięcy miały nastąpić zmiany w wyglądzie paczek papierosowych, m.in. wycofanie loga producenta i rezygnacja z jasnych, przyciągających wzrok klienta kolorów.

Od 20 maja 2017 roku w sklepach, pubach oraz innych miejscach w UK papierosy kupimy jedynie w ujednoliconych opakowaniach w kolorze ciemniej zieleni. Ze sprzedaży wycofane zostaną paczki zawierające dziesięć papierosów oraz opakowania tytoniu mniejsze niż 30g.

Do 2020 roku planuje się koniec sprzedaży papierosów mentolowych oraz smakowych.


Koniec z opłatami dla agencji nieruchomości


Agencje wynajmu domów i mieszkań potrafią wystawić swoim klientom rachunek opiewający na kilka setek funtów za wykonanie podstawowych, prostych czynności w procesie wynajmu nieruchomości takich, jak np. wydrukowanie umowy wynajmu czy sprawdzenie historii kredytowej.

Citizens Advice szacuje, że za powyższe chętni do wynajęcia domu lub mieszkania muszą płacić agencji średnio £337 za osobę (a nawet £500, zwłaszcza w Londynie i okolicach).

Rząd postanowił skończyć z taką drogą praktyką najszybciej, jak to możliwe – należy spodziewać się wprowadzenia w życie odpowiednich regulacji jeszcze w 2017 roku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
DOMPOLSKI BANER
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
ABC