1 funt szterling = PLN
Pogoda w Luton
Luton
+10°C
Dzisiaj jest: 6.8.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Obrońmy polski A-Level. Mobilizacja w sprawie matury z polskiego w UK

a level jezyk polskiBrytyjskie ministerstwo edukacji ujawniło plan likwidacji możliwości zdawania przez uczniów egzaminu A-Level (odpowiednik matury) z języka polskiego. Na powyższą informację natychmiast zareagował ambasador Polski w UK Witold Sobków oraz Polska Macierz Szkolna. Również i my możemy przyłączyć się do akcji sprzeciwiającej się realizacji powyższych założeń, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

- AQA, instytucja organizująca obecnie ten egzamin w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, zapowiedziała rezygnację z A-level Polish w związku z wprowadzeniem nowych wymogów dotyczących formy egzaminów z nowożytnych języków obcych, tzn. ich obowiązkowym poszerzeniem o zadania sprawdzające umiejętności „słuchania ze zrozumieniem” i „mówienia”. W tym kontekście AQA podkreśliła, że jako educational charity musi racjonalnie alokować posiadane zasoby – komentuje na swoim blogu ambasador Sobków.

- Decyzja motywowana była argumentami, które nie wydają się słuszne: brak odpowiedniej ilości wykwalifikowanych egzaminatorów oraz mała ilość studentów zdających egzamin – dodają przedstawiciele Polskiej Macierzy Szkolnej.

Decyzja w sprawie polskiego A-Level rzeczywiście jawi się jako pozbawiona sensu w obliczu danych Census, według których polski jest drugim najczęściej używanym językiem na Wyspach oraz wobec faktu, iż w Wielkiej Brytanii rodzi się coraz więcej polskich dzieci.

- W latach 90., kiedy udało się obronić egzamin maturalny z polskiego przed planami likwidacji, zainteresowanie jego zdawaniem było nieporównywalnie mniejsze niż obecnie, bo, co oczywiste, liczba Polaków mieszkających na Wyspach była mniejsza. Dane dotyczące polskich dzieci rodzących się na Wyspach pozwalają domniemywać, że liczba uczniów chętnych do potwierdzenia znajomości języka polskiego poprzez egzamin A-level będzie wyższa niż w przypadku języków, z których egzamin ma być dostępny także po wprowadzeniu reformy. Ponadto, zachowanie matury, jako elementu motywującego uczniów do nauki języka, jest kluczowe dla rozwijania dwujęzyczności. Zalety dwujęzyczności są współcześnie powszechnie uznawane. Potwierdzone zostały m.in. w opracowaniach British Council – możemy przeczytać na ambasadorskim blogu.

Bezzwłocznie po otrzymaniu stanowiska AQA ambasador Sobków wraz ze swoimi współpracownikami spotkał się z przedstawicielkami Polskiej Macierzy Szkolnej, aby omówić tę niezwykle ważną dla polskiej społeczności na Wyspach Brytyjskich sprawę i rozważyć możliwe działania. Efektem było skierowanie listu do minister edukacji Nicky Morgan, w której ambasador podkreślił szczególną pozycję języka polskiego w Wielkiej Brytanii, nie kwestionując słusznego kierunku reformy nauczania języków obcych i zwrócił się z prośbą o wnikliwe przyjrzenie się sprawie.

- Minister Edukacji zaznaczyła w swej odpowiedzi, że nie stoi na przeszkodzie organizowania matury języka polskiego w zmienionej formie, ale decyzja w tej sprawie należy do tzw. awarding organisations, czyli w tym przypadku do AQA. Stanowisko takie nie może nas satysfakcjonować, bo brytyjski rząd ponosi odpowiedzialność także za pośrednie skutki wprowadzanej reformy edukacji. Zamierzam zatem kontynuować dialog z władzami brytyjskimi w tej sprawie. Ambasada planuje także inne działania skierowane do brytyjskich instytucji zaangażowanych na różnych szczeblach w kwestię organizacji egzaminu maturalnego. Chcemy także zainteresować problemem niektórych przedstawicieli brytyjskiego establishmentu – wylicza Witold Sobków.

Polska Macierz Szkolna rozpoczęła natomiast aktywną akcję protestacyjną przeciw likwidacji polskiego A-Level w 2018 roku, przybierającą następujące formy:

1. Zbieranie podpisów pod założoną elektroniczną petycją kierowaną do Chief Executive AQA.
2. Zbieranie podpisów pod drukowaną petycją w miejscach, gdzie gromadzą się Polacy: parafiach, polskich sklepach itp.
3. Informowanie wszystkich rodaków o konieczności wysłania listów do lokalnych członków parlamentu.

Elektroniczną petycję można znaleźć i podpisać pod następującym linkiem:
https://www.change.org/p/andrew-hall-chief-executive-officer-aqa-aqa-keep-the-a-level-polish-exam-after-2018

Petycję online podpisało do tej pory 10,559 osób.

Każdy, kto chce, może również wydrukować formularz petycji do zbierania podpisów drogą tradycyjną i przekazać do polskiej parafii, do polskiego sklepu lub innego polskiego przedsiębiorstwa z prośbą o zbieranie podpisów:
http://www.polskamacierz.org/wp-content/uploads/2015/03/PetycjaDRUK.pdf

Polska Macierz Szkolna przygotowała także plakat, który można wydrukować i zabrać ze sobą do miejsc zbierania podpisów. Plakat ma służyć przyciągnięciu uwagi, jak i wyjaśnieniu, dlaczego petycja jest tak ważna. Można go pobrać tutaj:
http://www.polskamacierz.org/wp-content/uploads/2015/03/Plakat-Petycja-A4.pdf

Zbieranie podpisów pod tradycyjną petycją potrwa do połowy kwietnia. Po tym czasie dokumenty powinny zostać zwrócone na adres biura Macierzy.

Dobrym sposobem na wyrażenie swojego sprzeciwu jest dodatkowo wysłanie listu do lokalnego posła (MP). Pismo można napisać samemu lub skorzystać z gotowego wzoru, opublikowanego na stronie internetowej Macierzy:
http://www.polskamacierz.org/obronmy-polski-level/ .

W przypadku mieszkańców Peterborough, adresatem listu jest MP Stuart Jackson. Adres do korespondencji to 193 Dogsthorpe Road, Peterborough, PE1 3AT, a email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przesyłając list do MP, prosimy o poinformowanie emailem Macierzy, aby można było koordynować wspólną akcję:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
ABC