1 funt szterling = PLN
Pogoda w Luton
Luton
+10°C
Dzisiaj jest: 18.7.2024
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Trzeci lockdown – ważne informacje

trzy alerty koronawirus ukPremier Boris Johnson ogłosił we wczorajszym orędziu kolejny narodowy lockdown i poinstruował wszystkich, aby w miarę możliwości pozostali w swoich domach, podobnie jak w marcu zeszłego roku. Rządowa decyzja spowodowana jest gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem oraz coraz większą liczbą pacjentów, przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19. Co możemy i nie możemy robić w związku z nowymi obostrzeniami?

 


Lockdown – w jakich sytuacjach możemy wyjść z domu?


Po pierwsze; jeśli nie możemy pracować zdalnie w swoim domowym zaciszu – możemy udać się do swojego miejsca pracy. Podobna zasada obowiązuje przy wolontariacie lub pracy charytatywnej.

Możemy również wychodzić na zakupy, ale jedynie tylko te najpotrzebniejsze, np. aby kupić artykuły spożywcze dla siebie lub dla innej potrzebującej osoby.

Raz dziennie możemy poćwiczyć na świeżym powietrzu w swojej okolicy wraz z innymi osobami, z którymi mieszkamy lub tworzymy tzw. „bańkę wsparcia” bądź z jedną osobą spoza naszego gospodarstwa domowego.

Ze swoimi „suport bubble” i „childcare bubble” możemy spotykać się, jeśli jest to konieczne i jeśli mamy prawo do utworzenia takich baniek.

Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego oraz te, których rodzice są kluczowymi pracownikami, mogą uczęszczać do przedszkoli i szkół.

Swoje miejsce zamieszkania możemy także opuścić w potrzebie medycznej, jeśli znajdujemy się w niebezpieczeństwie czy dotyka nas przemoc domowa.

 

Lockdown – szkoły i uniwersytety


Wszystkie szkoły podstawowe i średnie w Anglii przechodzą na nauczanie zdalne. Nie muszą jednak z niego korzystać dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz te, których rodzice pracują np. w służbie zdrowia czy w policji – dla nich drzwi szkół (również specjalnych) i przedszkoli pozostaną otwarte.

Zawieszenie nauki stacjonarnej to częściowy zwrot w dotychczasowej polityce rządu, który choć w dalszym ciągu uważa, że dzieci nie są narażone na poważne komplikacje zdrowotne z powodu COVID-19 – to jednocześnie przyznaje, że szkoły działają jako „wektory transmisji”.

 

Lockdown – działalność sklepów i dostępność usług


Wszystkie sklepy, które nie sprzedają niezbędnych produktów, miejsca gościnne oraz salony kosmetyczne, zakłady fryzjerskie czy solaria muszą pozostać zamknięte przez następnych kilka tygodni.

Restauracje mogą wciąż działać, oferując sprzedaż jedzenia i bezalkoholowych napojów na zasadzie take-away lub click-and-collect oraz dostawy do domu. Ze sprzedaży take-away i click-and-collect został wyłączony alkohol.

Sklepy oferujące sprzedaż produktów pierwszej potrzeby oraz centra ogrodnicze mogą pracować bez przeszkód.

Tymczasowe zamknięcie dotknie już jednak miejsca rozrywek i rekreacji, np. teatry, kina, muzea czy zoo.

Części zewnętrzne ogrodów botanicznych czy posiadłości dziedzictwa kulturowego mogą pozostać otwarte i być używane do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Zewnętrzne place zabaw będą również otwarte.

Kościoły i miejsca modlitw pozostaną otwarte, jednak możemy do nich przychodzić jedynie z osobami ze swojego gospodarstwa domowego.

Ośrodki sportowe, pola golfowe, siłownie czy baseny muszą zrobić przerwę w swojej działalności na kilka tygodni. Osoby niepełnosprawne, zawodowi sportowcy oraz dzieci na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach mogą wciąż uprawiać sport.

 

Lockdown – do kiedy obowiązuje?


Powyższe restrykcje zaczną oficjalnie obowiązywać od środy, 5 stycznia.

Musimy przygotować się na przynajmniej sześć tygodni lockdownu, który potrwa przynajmniej do połowy lutego. Do tego czasu Boris Johnson chce, aby NHS wyszczepiło wszystkie osoby z pierwszych czterech priorytetowych grup ryzyka tj. ok. 13,2 mln ludzi.

Od powodzenia i szybkości tej akcji rząd uzależnia poluzowanie obostrzeń.

Biorąc pod uwagę, że ci zaszczepieni najpóźniej będą potrzebować jeszcze około dwóch tygodni na uzyskanie odporności, może się stać tak, że lockdown zostanie zniesiony pod koniec lutego/na początku marca.

 

Lockdown – kulisy decyzji


Drastyczny skok w nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w UK przypisywany jest nowemu wariantowi COVID-19.

W dniu 4 stycznia w szpitalach na terenie Anglii przebywało 26,626 pacjentów covidowych, co stanowi wzrost o 30% w przeciągu jednego tygodnia.

Dzień wcześniej odnotowano 454 zgonów z powodu COVID-19 z 4,228 przypadkami śmiertelnymi w okresie 7 dni – to z kolei wzrost o 24%.

Rządowi zarekomendowano wczoraj, aby koronawirusowy alarm dla UK przenieść z poziomu czwartego na piąty. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to wytrzymałość NHS skończy się w ciągu 21 dni.

Z uwagi na wspomnianą presję na służbę zdrowia, nowy wariant wirusa, wzrost infekcji w całym kraju i wzmożone przyjęcia szpitalne – rząd uznał, że trzeci krajowy lockdown jest niezbędny.

 

lockdown anglia plakat koronawirus bedford peterborough luton

lockdown koronawirus uk slider

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
ABC