1 funt szterling = PLN
Pogoda w Luton
Luton
+10°C
Dzisiaj jest: 15.6.2024
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Self assessment – wkrótce termin rozliczenia!

self assessment 2021W dniu 31 stycznia 2021 roku mija ostateczny termin rozliczenia podatkowego Self Assessment dla osób samozatrudnionych. Do tego czasu ci, którzy pracują na własny rachunek, muszą przedstawić przed HMRC swoje dochody z roku podatkowego 2019/2020 i odprowadzić odpowiedni podatek.

Za niedopełnienie tego obowiązku czeka kara w wysokości £100, naliczana już od pierwszego dnia po terminie rozliczenia. 

Co ważne, nawet jeżeli w okresie od 6 kwietnia 2019 roku do 5 kwietnia 2020 roku osoby samozatrudnione osiągnęły dochód zerowy bądź poniosły stratę w działalności – deklaracja odzwierciedlająca daną sytuację musi zostać wysłana do urzędu.

Żeby wyznaczyć kwotę do zapłacenia w podatku dla HMRC, należy rozliczyć wszystkie przychody i koszty działalności z roku podatkowego 2019/2020. Podatek może pomniejszyć np. korzystanie z prywatnego samochodu w celach służbowych czy odbyte szkolenia.

Z rozliczeniem nie warto czekać na ostatnią chwilę. Dla HMRC termin 31 stycznia oznacza bowiem, że do tego dnia podatek ma znaleźć się na koncie urzędu (o ile jest należny) – samo rozliczenie należy zatem dostarczyć wcześniej. Jedynie w wyjątkowych, nieprzewidzianych i losowych przypadkach brytyjska skarbówka może uznać, że niedopełnienie obowiązku podatkowego na czas nie zostanie ukarane. Mowa tutaj chociażby o pobycie w szpitalu osoby samozatrudnionej czy pożarze w biurze/miejscu, gdzie przechowywana jest dokumentacja działalności gospodarczej.

HMRC ogłosiło, że do 31 stycznia 2021 roku spodziewa się 12.1 mln rozliczeń, z czego ponad połowę, bo 6.6 mln (55%) otrzymało do dnia 4 stycznia. Oznacza to, że 5.4 mln deklaracji wciąż musi zostać dostarczonych do urzędu przed upływem wyznaczonego na koniec miesiąca terminu.  

Jeżeli jesteś osoba samozatrudnioną i masz problem z obowiązkowym rozliczeniem Self Assessment; jest to Twoje pierwsze rozliczenie, ilość dokumentów Cię przerasta lub po prostu nie lubisz tzw. „papierkowej roboty” – możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego biura księgowego.

self assessment peterborough

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
ABC